Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Lockurna 11039051



*

nr 1103 9051


Lockurna

Rörstrand, 1880-tal, majolika, höjd: 53 cm


Utgick

Sista tid för bud online:

måndag 24 april 2017
kl 18:51:47


  • Läs mer...
Rörstrand
AB Rörstrands Porslinsfabrik. Sveriges äldsta konstindustriella företag. Grundades på Norrmalm i Stockholm 1726.
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: keramik lockurna majolika rörstrand skandinavien sverige
  • 6185 Lockurna
    Kina, 1900-tal. Höjd: 24 ca
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    12 jan kl 20:14




Ladda ner broschyr