GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Lockurna 11039051
*
nr 1103 9051
Lockurna
Rörstrand, 1880-tal, majolika, höjd: 53 cm
Utgick
Sista tid för bud online:
måndag 24 april 2017
kl 18:51:47
- Läs mer...
Rörstrand
AB Rörstrands Porslinsfabrik. Sveriges äldsta konstindustriella företag. Grundades på Norrmalm i Stockholm 1726.
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: keramik lockurna majolika rörstrand skandinavien sverige
-
6185 Lockurna
Kina, 1900-tal. Höjd: 24 ca
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nästa vecka
12 jan kl 20:14
*
Lockurna
nr 1103 9051
Lockurna
Rörstrand, 1880-tal, majolika, höjd: 53 cm
Utgick |
|
| Sista tid för bud online: |
måndag 24 april 2017 |
- Läs mer...
Rörstrand
AB Rörstrands Porslinsfabrik. Sveriges äldsta konstindustriella företag. Grundades på Norrmalm i Stockholm 1726.
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
AB Rörstrands Porslinsfabrik. Sveriges äldsta konstindustriella företag. Grundades på Norrmalm i Stockholm 1726.
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: keramik lockurna majolika rörstrand skandinavien sverige
-
6185 Lockurna
Kina, 1900-tal. Höjd: 24 ca
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nästa vecka
12 jan kl 20:14



